Свет

Ердоган побарал од светските лидери да исполнат дел од барањата на Русија, пишува „Блумберг“

Ердоган побарал од светските лидери да исполнат дел од барањата на Русија, пишува „Блумберг“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган апелира до лидерите на Г20 да исполнат некои од барањата на Русија за да се обнови договорот за храна, пренесува Блумберг.

„Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги повикува лидерите на земјите-членки на Г-20 да исполнат некои од условите на Русија со цел да го обноват договорот што овозможи да се регулираат испораките на жито во Украина и да се намалат светските цени на храната“, пишува агенцијата.

Изворите посочуваат дека Ердоган тоа го бара на затворени средби со лидерите.

Според информациите на турските власти, Турција бара од светските лидери „да помогнат во обезбедувањето на рускиот извоз на храна и ѓубрива од Лојд од Лондон“, како и да ја вклучат Москва во меѓународниот платен систем SVIFT.

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин и турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган се сретнаа во Сочи на 4 септември.

На прес-конференцијата турскиот лидер рече дека Анкара, заедно со ОН, подготвила нов пакет иницијативи насочени кон обновување на иницијативата за храна во Црното Море и дека се надева на позитивен исход по разгледувањето.

Претседателот на Русија изјави дека Москва е подготвена да се врати на договорот за храна во рок од неколку дена откако ќе се исполнат ветувањата што и беа дадени како дел од договорот од Истанбул од јули минатата година.

makfax.com.mk

На почеток