Свет

Зголемен бројот на загинати во земјотресот во Мароко – 820 лица го загубија животот, речиси 700 се повредени

Зголемен бројот на загинати во земјотресот во Мароко – 820 лица го загубија животот, речиси 700 се повредени

Мароканското Министерство за внатрешни работи соопшти дека бројот на загинатите во разорниот земјотрес кај Маракеш се искачи на 820, а најмалку 672 лица се повредени.

Во соопштението се наведува дека 205 лица се тешко повредени. Спасувачите се уште се на терен и се очекува да се зголеми бројот на загинати и повредени.

Министерот за внатрешни работи Абделуафи Лафтит на брифинг со новинарите изјави дека се верува оти многу од жртвите се во оддалечените области на планините Атлас, каде што е епицентарот на земјотресот.

Тој додаде дека има информации за семејства затрупани под урнатините на нивните домови, а апелира до жителите да даруваат крв за повредените, како и да не се враќаат во своите домови, поради што повеќето луѓе ноќта ја поминаа на улица.

Предизвикана е голема материјалната штета.

Претходно беше соопштено дека загинале околу 630 лица.

Прелиминарната проценка на Американскиот геолошки институт е дека земјотресот што се случи синоќа во 23.11 часот бил со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, а Националниот центар за научни и технички истражувања со седиште во Рабат соопшти дека земјотресот бил со јачина од седум степени, според Рихтеровата скала и дека неговиот епицентар се наоѓа во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш, популарна дестинација за странските туристи.

Земјотресите со јачина од 6 до 6,9 степени според Рихтеровата скала се карактеризираат како силни, можат да предизвикаат штети во населени места на 160 километри од епицентарот, а околу 120 од нив се случуваат годишно во светот.

Оштетена е џамијата Кутубија од 12 век во Маракеш, една од најпознатите знаменитости на градот.

Мароканците објавија и видеа на кои се гледаат оштетени делови од познатите црвени ѕидови што го опкружуваат стариот град Маракеш, кој е под заштита на Организацијата за образование, наука и култура на Обединетите нации (УНЕСКО).

 

makfax.com.mk

На почеток