Свет

Италијанската премиерка најави повлекување на Италија од кинеската иницијатива

Италијанската премиерка најави повлекување на Италија од кинеската иницијатива

Премиерката на Италија, Џорџа Мелони за време на средбата со кинескиот премиер Ли Чианг на самитот на земјите од групата Г20, укажа на планот на Рим да се повлече од кинеската иницијатива „Појас и пат“ (БРИ), пренесоа италијанските медиуми.

Италија сака да ја намали негативната реакција на Пекинг и ќе настојува да го обнови договорот за стратешко партнерство со Кина, кој првично го потпиша во 2004 година, а чија цел е да ја поттикне економската соработка.

Италија е единствената земја-членка на Г7 што го потпиша БРИ, глобален трговски и инфраструктурен план заснован на древниот пат на свилата што ја поврзуваше Кинеската империја со Западот.

„Премиерката (Мелони) му ја пренесе на својот колега нејзината намера да се откаже од проектот“, објави весникот „Кориере дела сера“, велејќи дека премиерот Ли се обидел да ја убеди Мелони да ја преиспита одлуката.

Италијанските политичари ја доведуваат во прашање вредноста на договорот БРИ, потпишан од претходната влада во 2019 година, кој беше извор на несогласување со западните сојузници поради загриженоста за проширување на кинеското влијание. Италијанците им рекле на Кинезите дека нивната одлука не е наметната од САД, додава весникот, што е во склад со слични извештаи од други италијански весници.

Италија ќе претседава со групата Г7 следната година. Мелони и Ли разговараа за продлабочување на односите на самитот на Г-20 во Њу Делхи во саботата, се вели во соопштението од канцеларијата на Мелони.

„Италија и Кина споделуваат Глобално стратешко партнерство чија 20-годишнина ќе се одбележи следната година и што ќе биде знак за подобрување на пријателството и соработката во секоја област од заеднички интерес“, се додава во соопштението.

makfax.com.mk

На почеток