Македонија

(Видео) Правда за жртвите, оставка: граѓаните на нов протест по скандалот на Онкологија

(Видео) Правда за жртвите, оставка: граѓаните на нов протест по скандалот на Онкологија

Граѓаните вечерва на нов протест по скандалот на Онкологија за случајот со кражбата на лекови.

Оставка, правда за жртвите, предавници, се само дел од барањата и прозивките на незадоволните.

Ова е втор протест по објавите дека на пациентите им биле давани физиолошки раствори, а скапите лекови против канцерогените заболувања завршувале на црниот пазар.

„Нашите барања и ултиматум од овој протест се: ОЈО да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела; истрага за инволвираноста на поранешниот министер Венко Филипче и на директорот Нино Васев; проширување на истрагата на работата на детската онкологија; целосна ревизија на работата на Клиниката за онкологија; правосилни судски пресуди за сите инволвирани во злосторството и криминалот на Онкологија; вклучување онколошки пациенти, кои ќе имаат увид во самата истрага“, порачаа организаторите.

„Чашата е прелеана а тие се спремни да одат до крај и да си ги измијат рацете преку новите измени на Кривичниот законик, беше порачано од протестот. Масовните протести да станат норма против неправдата“, кажаа дел од учесниците.

Макфакс

На почеток