Спорт

(Видео) Португалците со „деветка“ за Луксембург, БиХ загуби на Исланд

(Видео) Португалците со „деветка“ за Луксембург, БиХ загуби на Исланд

Португалија ја забележа шестата победа во шест меча во квалификациите за Европското првенство во 2024 година, декласирајќи го досега најпријатното изненадување во квалификациите Луксембург со високи 9:0, додека во истата група Ј, надежите на Босна и Херцеговина за пласман беа уништени со 1:0 пораз на Исланд.

Гонсало Инасио го отвори резултатот во 12. минута, потоа новата ѕвезда на ПСЖ, Гонсало Рамос стрелаше во 18. и 34. минута од мечот, за Инасио во финишот на полувремето да зголеми на 4:0. Тимот на Роберто Мартинез не застана тука – Диого Жота (57. и 77.) и Рикардо Хорта (67.) зголемија на 7:0, Бруно Фернандеш по трите асистенции даде гол во 83. минута, а Жоао Феликс ги постави конечните 9:0 во 88. минута.

Во групата Ј, сега второто место го имаат Словаците, кои без проблеми со 3:0 го совладаа Лихтенштајн, откако БиХ загубија со 1:0 од Исланд со гол во 93. минута на Алфред Финбогасон.

ЕУРО 2024 КВАЛИФИКАЦИИ
ГРУПА Д
Летонија – Велс 0:2

Standings provided by Sofascore

ГРУПА Ј
Исланд – Босна и Херцеговина 1:0
Португалија – Луксембург 9:0
Словачка – Лихтенштајн 3:0

Standings provided by Sofascore

Макфакс

На почеток