Свет

Путин одржа говор: Развиваме ново моќно оружје

Путин одржа говор: Развиваме ново моќно оружје

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун пристигна од Пјонгјанг во Русија со приватен воз, објавија денеска државните медиуми и објавија фотографии на кои се гледа дека најверојатно патувал во придружба на највисоките претставници на воената индустрија, дипломати и воени команданти.

dobivaj vesti na viber

Ким го започна своето патување за да се сретне со претседателот Владимир Путин во неделата, објави државната новинска агенција КЦНА. Американските власти, кои први зборуваа за можноста за ваква посета, сметаат дека една од темите на разговорот најверојатно ќе биде договор според кој Северна Кореја ќе и испорачува на Русија оружје за војната во Украина.

Како што објави КЦНА, Ким бил придружуван од највисоки владини претставници, вклучително и воен персонал. Во делегацијата има истакнати воени членови на владејачката партија, меѓу кои и директорот на секторот за индустрија за воена опрема Џо Чун Рионг, а според аналитичарите, составот на делегацијата укажува дека посетата главно ќе се фокусира на соработката во воената индустрија и безбедносните прашања.

Во меѓувреме, рускиот претседател зборуваше на економски форум во Владивосток, пренесува руската државна медиумска агенција Тасс. Тој вели дека Русија развива оружје со „ласерски, ултразвучни и радиофреквентни способности“.

Путин зборуваше на годишниот собир чија цел беше да се поттикнат кинеските инвестиции на рускиот Далечен Исток. Се очекува средбата на Ким со Путин да се одржи по завршувањето на форумот.

makfax.com.mk

На почеток