Спорт

Франција и Англија најголеми фаворити за трофејот на ЕУРО 2024

Франција и Англија најголеми фаворити за трофејот на ЕУРО 2024

И покрај тоа што до крајот на квалификацискиот циклус за пласман на Европското првенство секоја репрезентација треба да одигра уште три или четири натпревари, обложувалниците ја објавија листата на фаворити за титулата.

Листата ја предводат Франција и Англија, две репрезентации кои суверено владеат во своите групи (Англија е лидер во групата во која се наоѓа Македонија).

Фаворити за победа на Европското првенство според обложувалниците:

1. Франција 17% шанси за победа

Англија 17%

3. Германија 15%

4. Шпанија 10%

5. Португалија 9%

6. Белгија 8%

Италија 8%

Холандија 8%

9. Хрватска и Данска 4%

Макфакс

На почеток