Спорт

(Видео) Тросар за нова победа на Арсенал

(Видео) Тросар за нова победа на Арсенал

Aрсенал ја запишаа четвртата победа во пет кола од Премиерлигата, освојувајќи го „Гудисон парк“ за 1:0 победа над Евертон, клуб со кој немаа многу среќа последните неколку години.

Мечот не почна најдобро за „топчиите“, откако прво ВАР системот му го поништи голот на Габриел Мартинели за минијатурен офсајд, за потоа токму Бразилецот да се повреди и да биде заменет со Леандро Тросар во 24. минута.

Токму Тросар во 69. минута го постигна победничкиот гол за тимот на Микел Артета по убавата комбинација со Букајо Сака, за Арсенал да се израмнат со Тотенхем и Ливерпул со 13 поени, два помалку од лидерот Манчестер сити.

Евертон, кои оваа недела добија нов американски сопственици, пак, остануваат на еден поен од пет меча, веќе во зоната за испаѓање.

Standings provided by Sofascore

Макфакс

На почеток