Свет

(Видео) Азербејџан: Почнавме специјална антитерористичка операција во Нагорно-Карабах

(Видео) Азербејџан: Почнавме специјална антитерористичка операција во Нагорно-Карабах

Азербејџан почна со воена акција на територијата на Нагорно-Карабах, објавија руски и азербејџански медиуми.

dobivaj vesti na viber

Министерството за одбрана на Азербејџан соопшти дека почнало „специјална антитерористичка операција“ на територијата на Нагорно Карабах.

Во Степанакерт, главниот град на Нагорно Карабах, се слушаат сирени и експлозии, јавуваат агенциите.

Ерменија, како и претставниците на непризнаената Република Арцах, веќе еден месец зборуваат дека Азербејџан ја собира војската и воената опрема на границата со Ерменија и на демаркационата линија со Нагорно Карабах.

Вчера Азербејџан ја укина блокадата што ја имаше во регионот од декември минатата година и дозволи хуманитарна помош да влезе од Ерменија преку коридорот Лачин и од централен Азербејџан преку патот Агдам.

На територијата на Нагорно-Карабах има руски мировници според примирјето потпишано по Втората карабашка војна во 2020 година.

Азербејџан и Ерменија војуваа двапати за Нагорно-Карабах, прво во раните 1990-ти по распадот на Советскиот Сојуз и повторно во 2020 година.

На почеток