Магазин

Концертен спектакл на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и Ирина Мурезану во Нови Сад

Концертен спектакл на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и Ирина Мурезану во Нови Сад

По успешните концерти во „Коларац“ во Белград и Македонската филхармонија во Скопје, патувачкиот омнибус на македонскиот камерен оркестар „Профундис“ и светски познатата виолинистка Ирина Мурезану го најавуваат следниот концертен спектакл – овој пат пред публиката во Нови Сад.

Ова е уште едно во низата интернационални гостувања на „Профундис“ оваа сезона по спектакуларните настапи на сцената на престижниот фестивал „Раванелиус“ во Србија и „Котор арт“ во Црна Гора.

„Да се настапува на иста сцена со Ирина Мурезану со нашата концертна турнеја во Скопје, Белград, а сега и во Нови Сад, е вистинска чест. Нејзината виртуозност и страст кон виолината се неспоредливи, а спојувајќи ги заедно со нашиот камерен оркестар „Профундис“, создаваме музичко искуство што ќе допре до срцата на новосадската публика. Концертот е прослава на универзалниот јазик на музиката и ги повикуваме сите да ни се придружат на оваа незаборавна вечер“, изјави Ѓурѓица Дашиќ, уметнички директор и диригент на камерниот оркестар „Профундис“.

Романската виолинистка Ирина Мурезану ги освојува срцата на публиката и на критичарите со нејзините возбудливи, елегантни и искрени изведби на класичниот, романтичен и модерен репертоар. Бостон Глоуб ја пофали како „не само виртуоз, туку и уметник“, а „Лос Анџелес тајмс“ напиша дека нејзиниот „музички сјај, топена лирика и колоритна концепција ја прават изведбата на Ирина Мурезану особено восхитувачка“. Свири на виолина од 450.000 евра и е лауреат и добитничка на главната награда на натпреварите за виолина во „Монтреал интернационал“, „Вашингтон интернационал“, „Про музицис интернационал“ и наградата „Кралица Елизабета Втора“.

Инаку, настанот ќе се одржи на 23 септември (сабота), со почеток во 20 часот, во новосадската синагога, а билетите се достапни преку продажната мрежа на Gigs Tix во Србија.

Макфакс

На почеток