Свет

„Њујорк тајмс“: Бајден го губи влијанието врз војните во Израел и Украина

„Њујорк тајмс“: Бајден го губи влијанието врз војните во Израел и Украина

Администрацијата на Бајден веќе 10 дена го повикува премиерот Бенјамин Нетанјаху да направи „хуманитарна пауза“ по нападот на Газа. Во исто време, Белата куќа се надева дека годишната воена помош од 3,8 милијарди долари и дава доволно тежина да влијае на тактиката на израелскиот лидер.

Сепак, се покажа дека тоа не е така, анализира медиумот. Во телефонскиот разговор во понеделникот, Нетанјаху ги отфрли повиците на Бајден да стори повеќе за да спречи цивилни жртви. Тој ја продолжува кампањата на „силна одмазда“ за нападот на 7 октомври, користејќи моќни бомби за да ги уништи тунелите на Хамас додека уништува станбени области во Газа.

Во Украина, врховниот командант на украинските вооружени сили, Валериј Залужни, минатата недела изговори збор што американските власти по секоја цена го избегнуваат поголемиот дел од годината: ќорсокак, се наведува во написите.

Многу од соработниците на Бајден се согласуваат дека Украина и Русија се добро вградени во нивните позиции и не можат значително да ја поместат линијата на фронтот.

Во секој случај, пишува медиумот, способноста на Бајден да влијае на тоа како неговите сојузници ги водат своите битки, изгледа поограничена, отколку што може да се очекува со оглед на тоа што Америка е нивниот главен снабдувач на оружје и разузнавачки информации.

„Њујорк тајмс“ пренесува дека Соединетите Американски Држави се тесно поврзани со двата конфликти, бидејќи се најмоќниот сојузник на Израел и најдобрата надеж на Украинците за зачувување на слободата и независноста на земјата. Затоа, иднината на претседателот е тесно поврзана со тоа како ќе дејствуваат овие земји и како ќе завршат нивните вооружени конфликти.

„Одамна американските претседатели сфатија колку мало влијание имаат врз Израел – многу помалку отколку што мислеа“, рече претставникот Сет Молтон, демократ од Масачусетс.

Според него, истото може да се каже и за Украина.

„Прво, ова е нивна борба, дури и ако имаме голем облог за исходот на конфликтот“, додаде Молтон.

На почеток