Свет

Дачиќ објасни дали ќе го напушти Вучиќ по изборите, а сето тоа го опиша како натпревар од Лигата на шампионите

Дачиќ објасни дали ќе го напушти Вучиќ по изборите, а сето тоа го опиша како натпревар од Лигата на шампионите

Претседателот на Социјалистичката партија на Србија (СПС), Ивица Дачиќ, изјави дека претставувањето на опозицијата како „проевропска“, според него, е „тотална лага“. Тој ја коментираше и можноста за смена на страна по изборите и формирање влада со актуелната опозиција.

Дачиќ рече дека СПС е „лојален партнер“ и дека не само што „не се опасност“ во однос на промената на страните, туку ќе бидат и „последниот бастион за одбрана на оваа влада“.

„Зошто да ја напуштам Лигата на шампионите и да се натпреварувам во подлига? Прашањето овде не е дали некој сега сменил страна. Не е точно дека СПС ја менува страната. Оној што не се прилагодува на времето во кое живее, што се случува со него? Изумира како диносаурус“, рече Дачиќ, зборувајќи за поддршката што СПС и ја даваше на владата на Воислав Коштуница од 2000 година.

Тој рече дека СПС не ја „променила страната“ со поддршката на владата на Воислав Коштуница, тогашен претседател на Демократската партија на Србија (ДСС), во 2004 година.

„Не грижете се за СПС, ние сме лојални партнери и нема причина никому да се правдам. Немаме кој да изневериме, на избори одиме самостојно. Двапати го поддржавме (Александер) Вучиќ, сметаме дека најдобро за Србија е Вучиќ да биде претседател, а Дачиќ премиер. Ова се избори за премиер и за влада“, рече Дачиќ.

Тој посочи дека интерес на СЈО е стабилноста на државата и по изборите на 17 декември.

Дачиќ, кој е и министер за надворешни работи, за телевизијата Хепи изјави дека „користењето флоскули дека нема демократија, дека нема медиумски слободи или човекови права“ е клише што го користеше и Демократската опозиција на Србија (ДОС), која ја собори владата на СПС и во 2000 година, која тогаш беше предводена од Слободан Милошевиќ.

„Кога ќе видите како се однесувале, и како се однесуваат, гледате дека тоа е клише. Тоа е обновен судир со ДОС и со нетрпение го очекувам“, изјави Дачиќ.

Тој изјави дека „народот можел да види“ по 2000 година како се однесувале членовите на тогашниот ДОС.

Дачиќ оцени дека не е точно оти членовите на тогашната демократска опозиција биле за евроинтеграции, бидејќи за време на нивното владеење биле блокирани преговорите за членство во ЕУ.

На почеток