Свет

Убиен командант на Хамас: Израел ликвидирал човек кој убивал цивили

Убиен командант на Хамас: Израел ликвидирал човек кој убивал цивили

Израелската војска тврди дека го убила Ибрахим Абу-Магсиб, еден од командантите на Хамас кој бил одговорен за насочување на единиците на противтенковски наведувани проектили на милитантната група во центарот на Газа.

Во заедничката изјава со агенцијата за безбедност Шин Бет, армијата навела дека Абу-Магсиб режирал и извршил бројни лансирања на противтенковски ракети кон израелските цивили и војници, пишува „Тајмс оф Израел“.

Израелската војска во посебно соопштение соопшти дека поморските сили денеска ги нападнале позициите на фрлачите на Хамас АТГМ во Појасот Газа.

На почеток