Свет

(Видео) Русите велат дека ништо не се случило синоќа, Украинците објавија снимка од акцијата

(Видео) Русите велат дека ништо не се случило синоќа, Украинците објавија снимка од акцијата

Украинската одбранбена разузнавачка служба потврди дека синоќешната специјална операција во близина на Крим довела до уништување на руски десантни бродови од класата Серна со екипаж и оклопни возила, пишува „Украинска правда“. Украинските разузнавачи споделија и видео од операцијата.

„Украинските војници погодија мали десантни бродови на руската Црноморска флота за време на ноќна операција во областа на привремено окупираниот Крим. Тие се бродови од класата Серна. На бродот се наоѓаа екипажот и оклопните возила, вклучително и БТР-82“, се вели во соопштението.

Претходно, украинската јавна телевизија „Суспилне“ објави дека два руски брода биле погодени во близина на селото Чорноморск, повикувајќи се на свои извори. Разузнавачката служба додаде дека специјалната операција била успешна благодарение на поддршката на владината иницијатива United24, платформа која собира средства за борба против војната.

Претставниците на разузнавањето забележаа дека Русите активно користеле десантни летала од класата Серна за време на окупацијата на Змискиот остров за да преместат воена опрема и војници. Покрај тоа, тие инсталираа противвоздушни ракетни системи Тор-М2 на бродовите за да обезбедат мобилна заштита на нивната група на островот и во украинскиот дел на Црното Море.

Малиот десантен брод од класата Серна може да достигне голема брзина и е способен да превезе до 45 тони товар. Русите ги користат овие чамци за истоварување на маринци или за евакуација. Покрај тоа, таквите пловни објекти со противвоздушни системи на палубата служеа како заштита за воените бродови на руската Црноморска флота по серијата напади на украинските безбедносни и одбранбени сили.

Руското Министерство за одбрана тврди дека во текот на ноќта над Крим биле соборени два дрона. Рускиот медиум База објави за напад на складиште за нафта во градот Феодосија на Крим, кој бил одбиен. Феодосија се наоѓа на југоисточниот брег на окупираниот Крим, додека Чорноморск е на западниот брег.

На почеток