Свет

Пронајден исчезнат авион во Русија, тројцата членови на екипажот се живи

Пронајден исчезнат авион во Русија, тројцата членови на екипажот се живи

Спасувачите во Чукотка, Русија, пронајдоа авион што беше пријавен за исчезнат, а сите три лица во него – пилотите и еден патник – се живи и добија повреди со разна тежина, изјави шефот на регионот, Владислав Кузњецов.

Кузњецов на „Телеграм“ напиша дека, според прелиминарните информации, сите три лица во авионот се живи, а во моментот кога бил пронајден авионот, во него имало копилот и патник и дека пилотот тргнал пеш за да бара локација за комуникација, пренесе „РИА новости“.

Од главната управа на Министерството за вонредни состојби претходно за „РИА новости“ изјавија дека авионот „ан-2“, со три лица во него, престанал да комуницира во Чукотка.

Спасувачите тргнале со хеликоптер и теренски возила во потрага по исчезнатиот авион.

„Ан-2“ припаѓа на авиокомпанијата „Стриж авија“, која лета на релација Певек – Пољарни – Певек.

Кузњецов подоцна изјави дека спасувачкиот хеликоптер, кој полетал во потрага по „ан-2“, бил повлечен поради лошите временски услови.

Кузњецов истакна дека пилотите и патникот ќе бидат пренесени во болница во утринските часови доколку времето дозволи.

На почеток