Свет

Палестинската црвена полумесечина: исклучени струјата и водата во болницата во Газа

Палестинската црвена полумесечина: исклучени струјата и водата во болницата во Газа

Палестинската црвена полумесечина соопшти дека струјата, интернетот и водата се исклучени во индонезиската болница во градот Газа.

Небал Фарсах, портпарол на палестинската црвена полумесечина, вели дека хирурзите и лекарите мораат да користат фенери за да вршат спасувачки третмани поради затемнувањето, јавува Би-Би-Си.

Ќе работат во услови и под околности во кои не може да работи ниту едно медицинско лице во целиот свет“, вели тој, пренесува „N1“.

Полковникот Питер Лернер потврди за Би-Би-Си дека нивните војници оперираат околу болницата „Ал-Шифа“.

„Хамас одлучи стратешки да ги позиционира своите терористички способности во, под и околу болниците. Се обидувавме да ги охрабриме луѓето кои се засолнети во болниците да се евакуираат, бидејќи центарот на операции на Хамас е во градот Газа и таму е нивниот центар на гравитација“, рече полковникот Лернер.

Портпаролот на израелските одбранбени сили Ричард Хехтом на брифингот изјави дека армијата не пука во болници, туку ќе направи се што е потребно доколку таму се крие Хамас.

„Ако видиме како терористите на Хамас пукаат од болниците, ќе го направиме она што треба да го направиме“, рече тој на денешниот брифинг.

На почеток