Спорт

Барса ќе добие големо обесштетување од ФИФА за повредата на Гави

Барса ќе добие големо обесштетување од ФИФА за повредата на Гави

Барселона вчера ја потврди тешката повреда на 19.годишниот Гави. Фудбалерот ги скина лигаментите во десното коло на квалификацискиот натпревар за ЕП меѓу Шпанија и Грузија.

Гави беше на дополнителни лекарски прегледи, а од клубот соопштија дека фудбалерот оваа недела ќе оди на операција и ќе го пропушти остатокот од сезоната и Европското првенство.

Иако Барселона не објави кога го очекува неговото враќање, овие повреди бараат опоравување од најмалку шест месеци, а често и подолго. Секој ден од неговото отсуство Барселона ќе го наплати од ФИФА.

Според своите правила, ФИФА на Барселона ќе и плаќа по 20.548 евра секој ден, доколку тоа отсуство е подолго од 28 дена. Отштетата на Барса ќе почне да и се исплаќа на 16 декември.

Доколку Гави паузира шест месеци, Барселона ќе добие 3.000.0000 евра, а доколку не е подготвен да игра осум месеци, ќе добие 4.315.000 евра.

Макфакс

На почеток