Свет

Силен земјотрес го погоди островот Закинтос

Силен земјотрес го погоди островот Закинтос

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Закинтос.

На веб-страницата на Службата за вонредни ситуации (EMSC) се наведува дека земјотресот се случил во 12:12 часот по локално време и дека епицентарот бил во морето, на 21 километар југозападно од Закинтос на длабочина од 10 километри.

Засега нема информации за материјална штета или повредени.

На почеток