Свет

Вучиќ: На Косово се загрозени само Србите, за една година си заминале 13 отсто од нив

Вучиќ: На Косово се загрозени само Србите, за една година си заминале 13 отсто од нив

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по средбата со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека во иднина ќе се обиде да имаме најдобра можна комуникација со НАТО, како и дека го информирал Столтенберг дека во ризик се само Србите во Косово и дека во последната година 13 отсто од нив го напуштиле северно Косово поради малтретирање и притисок од режимот во Приштина.

„Повеќе од час и половина разговаравме за сите важни прашања и за нас е исто така важно што кажа Столтенберг и што можам да потврдам, соработката со НАТО и КФОР со надеж дека колку што е можно ќе обезбедиме безбедност за Српскиот народ на Косово“, рече Вучиќ.

И кога Столтенберг вели дека КФОР обезбедува мир и безбедност за сите заедници на Косово – нема потреба да се обезбеди мир и безбедност за никој друг, освен за Србите, кои беа единствените загрозени или нападнати, рече Вучиќ.

Тој посочи дека само Србите биле нападнати од 2001 година, особено откако Албин Курти бил на власт.

На почеток