Спорт

(Видео) Проектилот на Кандрева го урна Лацио

Фудбалерите на Салернитана, во 13.коло ја забележаа првата победа сезонава во Серија А. Во Салерно, домашниот тим со пресврт го победи Лацио (2:1). Поранешниот играч на Лацио Кандрева со спектакуларен гол и ја обезбеди победата.

dobivaj vesti na viber

Лацио поведе во финишот на првото полувреме кога Чиро Имобиле реализираше пенал за 0:1.

Домаќините пресвртот го нправија во вториот дел, најпрвин Кастанос израмни на 1:1 во 55.минута, а потоа Кандрева во 66.минута испрати проектил од 30 местри кој заврши зад грбот на Проведел.

Салернитана успеа да ја задржи предноста до крајот и да ја забележи првата победа од почетокот на сезоната.

Салернитана и понатаму е на дното на табелата, но со ист број бодови како и Верона, додека Лацио е 10-ти со 17 поени.