Спорт

(Фото) Миротиќ не играше, а брутално беше навредуван од навивачите на Партизан

(Фото) Миротиќ не играше, а брутално беше навредуван од навивачите на Партизан

Никола Миротиќ (32) е Србин од Црна Гора со шпанско државјанство и најскапиот кошаркар во Европа, кој минатата сезона во Барселона заработи пет милиони евра и зад себе има извонредна НБА кариера.

Миротиќ летото требаше да дојде во Црвена звезда, доби понуда од 2,7 милиони евра по сезона. Тогаш на сцена стапи Партизан, со понуда од 3,5 милиони евра по сезона, а јас му ја потрошив работата на неговиот најголем ривал.

Миротиќ потоа му порача на Жељко Обрадовиќ дека ќе се пресели во Партизан и кога се очекуваше да се реализира сензационалниот трансфер, на огромно изненадување, Миротиќ наместо еден од белградските гиганти го избра Армани Милано.

Со тоа ја шокираше српската јавност кога е една од најомилените личности. Имено, Миротиќ е голем добротвор и донатор на сиромашните, тесно поврзан со СПЦ.

Миротиќ пред српската јавност изјави дека му се заканувале и дека бил под притисок од високи политички и црковни кругови и поради тоа одбил да се пресели во Белград. Секако, на ова реагираше Александар Вучиќ, инаку огромен фан на Црвенз звезда.

Вакво нешто не може да се случи без владата на Србија, голем спонзор на спортот и лидер кој не пропушта да има корист од ангажманот со познати и успешни спортисти.

Во свој стил најави дека гарантира безбедност и постојана заштита на Никола Миротиќ и неговото семејство доколку дојдат во Србија, без разлика кој клуб ќе го избере. Партизан му се заблагодари за претседавачот Вучиќ, но Миротиќ сепак реши да ја прифати понудата од Милан.

Поради ова со голем интерес се чекаше гостувањето на Миротиќ кај Армани кај Партизан.

Без разлика што Миротиќ остана во Италија поради повредата, преполната белградска арена вербално и со готови транспаренти го навредуваше.

Под салатата имаше неколку транспаренти на кои пишуваше дека лажирал повреда само за да не се соочи со навивачите на клубот на кој им ветил дека ќе се приклучи, а потоа да го разочара. Тогаш Гробари почна да скандира: „Мирота, Мирота, пуши к.р Мирота“.

Врвот беше кревањето на три огромни транспаренти на ултраситот на Партизан, цитиран од најпознатиот Црногорец, Петар Петровиќ Његош: „Стравот од животот често го оцрнува лицето…“ и на крајот од пораката до Миротиќ: „Ако само тоа не беа најголемиот пи..а на светот, вечерва ќе биде на подот“.

Макфакс

На почеток