Спорт

(Видео) Гати повторно е херојот на „старата дама“

(Видео) Гати повторно е херојот на „старата дама“

Foto/ EPA

Фудбалерите на Јувентус го совладаа Наполи како со резултат 1:0 во 15. коло од италијанската Серија А. Херој на „старата дама“ е дефанзивецот Федерико Гати, кој по Монца постигна уште еден гол за победа. Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас за Наполи настапи од 65.минута.

Наполи ќе жачи за шансите на Политано, Кварацхелија и Ди Лоренцо, а ВАР го поништи голот на Осимен во 70.минута за 1:1.

Решавачкиот момент на натпреварот се случи во 51.минута, Камбијасо упати центаршут од десната страна, а Федерико Гати беше највисок во скокот и со глава го совлада Мерет.

До крајот, Наполи ја имаше иницијативата но домаќинот успеа да се одбрани и го да оствари многу важна победа со која повторно го зазеде тронот на Серија А.

Барем до утре кога Интер го пречекува Удинезе.

Макфакс

На почеток