Македонија

Изгоре стан во Аеродром, загина маж кој бил внатре

Неподвижно лице загина во пожар, кој пеплоса став во скопски Аеродром. Утрово во 06.33 часот на Единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК е добиена пријава за пожар во стан во зграда на 6-ти кат на ул. „Пандил Шишков“ во Општина Аеродром.

Од МВР посочуваат дека загина 76-годишно лице со иницијали Г.Б.

Во гаснењето на пожарот интервенирале 15 пожарникари со 6 ПП возила.

„Екипи на Бригадата за противпожарна заштита БППЗ на Град Скопје веднаш излегле на терен и го изгаснале пожарот без да се прошири на соседните станови. Во пожарот најверојатно настрадало повозрасно неподвижно лице“, велат од ЦУК.

На почеток