Македонија

(Видео) Повеќе солзи од маски – Вевчани тагува по момчето кое загина во сообраќајка

Жителите насолзени, само најмладите маскирани, многу посетители. Вака за првпат изгледа Вевчани за Василица. Улиците се полнат за дефилето со маски, но во траорна атмосфера. „Скопје1“ во Вевчани затекна атмосфера каква што не се памети. Сограѓаните тагуваат по Милан, синот на Крсто Муковски кој загина во трагична сообраќајна несреќа.

Низ тесните улички, но и пред општината, сите коментираат за прераната смрт на Милан Муковски, син на експратеникот Крсто Муковски. Организаторите се затекнати и се уште мислат што ќе прават, по последната трагедија. Ја нема вообичаената радост и смеа, кои ја носат василичарските маски.

Угостителските објеткти кои работат, се без музика.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Скопје1 / Skopje1 (@skopje1mk)

На почеток