Македонија

Уште две лица кои упаднаа во М-НАВ завршија зад решетки

Уште двајца од осум осомничени лица добија притвор за упадот во М-НАВ, дознава „Скопје1“. Судија на претходна постапка од Кривичниот суд оцени дека можат да влијаат на сведоци, но и да избегаат, па им изрече ефективен притвор. Според наши извори, станува збор за Суат Шабани и Омер Абдулаху, вмешани во упадот.

На двајцата им е одреден притвор од времетраење од 30-дена. Тие ќе бидат спроведени во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка.

На истражните органи им требаа две недели за да ги најдат и уапсат сите вмешани во упадот, кој резултираше и со тепање на контролор. Сите осум лица се сомничат за кривично дело загрозување на воздушниот сообраќај.

Претходно, притвор им беше одреден на уште две лица, од кои едниот, уапсен на граница со Косово во обид да излезе од Македонија. За сите се бараше притвор, но Кривичен одреди останатите, меѓу кои челникот на ДУИ, Беким Незири, добија куќен притвор.

Упадот се случи на 4 јануари, по прес-конференцијата на Синдикатот на котролата на летање кој најави оставки од раководните функции на повеќе лица поради оглас преку кој планот бил да се вработат партиски кадри.

Владата пак, предложи, а надзорниот одбор го смени раководството. На функцијата остана само економскиот директор . Надзорниот одбор на М-НАВ ги именуваше Хекуран Асани и Милан Кораќ на местата на Фахрудин Хамиди и Љубе Стаменковски.

На почеток