Македонија

Двајца натепани од Алијансата на Таравари, партијата стигна до пријави во полиција

„Најостро го осудуваме синоќешниот физички напад на Кренар Османи, врз членовите на Алијансата за Албанците и директорот, Дритон Небиу, што се случи веднаш по прес-конференцијата на претседателот на Собранието на АА“, велат од партијата.

Од Алијанса за Албанците додаваат:

„Случајот е пријавен до органите на прогонот и ги повикуваме да го расветлат и случајот да добие соодветен правен заклучок. Ваквите настани се неподносливи и имаат за цел оцрнување на единствениот политички субјект што се познава за традицијата на демократските и институционалните вредности.
Апелираме до достојните членови на Алијансата за Албанците да се воздржат во овие одлучувачки денови и да не станат подлегнат на луѓе кои сакаат да му наштетат на нашиот голем и чист дом“.

На почеток