Свет

Украина разочарана поради изјавата на Папата

Папата: Не ме пуштаат да одам во Дубаи, имам акутен бронхитис, но сè уште сум жив

Првиот услов за какви било разговори за ставање крај на војната во Украина е Русија да ја прекине својата агресија, изјави друг претставник на Ватикан. Украинското Министерство за надворешни работи го повика папскиот нунциј за да го изрази своето „разочарување“ поради изјавите на папата Франциско дека Украина треба „да ја покаже храброста на белото знаме“ и да започне преговори со Русија за ставање крај на двегодишната војна.

Кардиналот Пјетро Паролин, државен секретар на Светата столица, за весникот „Кориере дела сера“ изјави дека Ватикан е за прекин на огнот и дека „агресорот е тој што треба да престане прв да пука“. Изјавата на Фрања од интервјуто објавено во саботата предизвика различни реакции кај НАТО и Москва.

Кремљ соопшти дека повикот на папата да се запре војната е „сосема разбирлив“, а шефот на НАТО рече дека сега не е време да се зборува за „предавање“. Обидувајќи се да ја смири ситуацијата и да ги разјасни коментарите на Францис, Паролин рече дека Папата сака да „создаде услови за дипломатско решение во потрагата по фер и траен мир“. За да се постигне ова, „очигледно е“ дека двете страни мора да седнат на преговарачка маса и дека првиот услов е „престанок на агресијата“, рече Паролин.

Јасно наведувајќи дека ја смета Русија за агресор, Паролин додаде дека „војната против Украина не е резултат на природна катастрофа“, туку човечки избор. Истата човечка волја што ја предизвика таа трагедија има способност и одговорност да ја спречи и да го отвори патот за дипломатско решение“, рече Паролин.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата ги отфрли коментарите на папата, иако тој не го спомна директно. Тој рече дека далечните религиозни личности не треба да се вклучуваат во „виртуелно посредување меѓу некој што сака да живее и некој што сака да уништи“.

Мировниот план на Зеленски предвидува повлекување на руските трупи и враќање на границите на Украина од 1991. Москва вели дека не може да води никакви разговори под такви услови. Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во неделата изјави дека Киев никогаш нема да капитулира и дека силна личност во каков било спор „стои на страната на доброто, не обидувајќи се да ги стави на исто ниво и да го нарече „преговори““.

„Нашето знаме е жолто и сино“, напиша Кулеба, мислејќи на националното знаме на Украина. „Ова е знамето со кое живееме, умираме и победуваме. Никогаш нема да креваме други знамиња.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во понеделникот изјави дека не се согласува со изјавите на папата Франциско, но дека на Киев му е потребна воена помош. „Доколку сакаме долгорочно мировно решение со преговори, начинот да го постигнеме е со воена поддршка на Украина“, рече Столтенберг.

To Top