Некатегоризирани

(Видео) Погодена рафинерија во Русија

(Видео) Експлозија и пожар на бензинска пумпа во Русија, најмалку 35 мртви, повредени се 13 деца

Пожар избувна во реонот на нафтена рафинерија во рускиот град Рјазан и се гаси, потврдија оперативните служби за државната новинска агенција Тасс. „Веројатна причина за пожарот е пад на дрон“, изјави извор од оперативните служби.

Итната помош пристигнала на местото на настанот. Две лица се пренесени во локалната болница во умерена состојба. „Две жртви се испорачани, нивната состојба.

Пожарот зафатил 100 квадратни метри. Руските Телеграмски канали јавуваат дека очевидци слушнале три експлозии. Според извори, гори инсталацијата на разменувачот на топлина. Се појавија повеќе снимки, вклучително и онаа на која се гледа како Русите неуспешно се обидуваат да соборат еден од беспилотните летала.

По експлозиите и пожарите во рафинеријата за нафта, локалните жители забележале нови беспилотни летала како летаат над градот. Во исто време, гувернерот на Белгородската област, Вјачеслав Гладков, објави дека 45.000 луѓе останале без електрична енергија во округот Шебекин поради ноќен напад со дрон.

 

На почеток