Некатегоризирани

Јулија Навални повика на изборен протест против Путин: „Треба да видат дека нè има многу и дека сме силни“

Вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, Јулија Навални повика на изборен протест против претседателот Владимир Путин.

Протестот наречен „Пладне против Путин“ има за цел да види како луѓето формираат долги редици на избирачките места денеска напладне, идеја што Навални ја изнесе две недели пред неговата смрт, јавува Би-Би-Си.

Протестите се опасна активност во Русија, но Јулија вели дека појавувањето на гласачките места во исто време е „многу едноставна и безбедна акција“ која властите не можат да ја забранат и ќе им дозволат на истомислениците „да видат дека има многу од нас. таму и дека сме силни“.

„Луѓето можат да гласаат за кој било кандидат освен Путин, да го откажат своето гласачко ливче или да напишат „Навални“ со сите букви“, вели таа.

На почеток