Свет

Отфрлена тужбата на мајката на Навални: Људмила тврди дека Алексеј не добил нега во затвор

Тужбата поднесена од мајката на починатиот руски опозициски лидер Алексеј Навални, во која се тврди дека тој не добил соодветна медицинска нега во затворот каде ја отслужил казната и починал, е одбиена бидејќи Навални лично не поднел жалба, изјави поранешниот помошник на Навални, Иван. изјави денеска Жданов.

Жданов рече дека судот во малиот град Лабитнанги, во близина на затворот во кој почина Навални, ја отфрлил тужбата со образложение дека обвинител мора да биде самиот Навални, пренесе Ројтерс.

„Алексеј постојано поднесува тужби за недостиг на медицинска нега во затворите“, напиша Жданов на Телеграм.

Тој изјави дека „сега кога е убиен, со потсмев ги демантираат тврдењата на неговото семејство“.

Руските затворски власти објавија дека 47-годишниот Навални се онесвестил и починал на 16 февруари откако прошетал пред затворот „Поларниот волк“, каде што издржувал тридецениска казна.

Тимот на Навални подоцна објави дека во неговата смртна потврда е наведено дека тој починал од природна смрт.

На почеток