Свет

СЗО: Децата умираат од глад – бараме од Израел да отвори повеќе премини кон Газа

Шефот на Светската здравствена организација (СЗО) денеска изјави дека само повеќе копнени премини во Газа можат да помогнат да се спречи гладувањето во густо населената палестинска енклава. Децата умираат како резултат на неухранетост и болести, како и поради недостаток на чиста вода и канализација, рече генералниот директор Тедрос Аданом Гебрејесус.

„Иднината на цела генерација е во голема опасност“, рече тој. Петмесечната војна создаде критичен недостиг на храна кај 2,3 милиони Палестинци во Газа, што во некои области сега го надминува нивото на глад, според Обединетите нации.

„Неодамнешните напори за испорака на храна по воздушен и морски пат се добредојдени, но само повеќе копнени премини ќе овозможат испорака од големи размери за да се спречи гладот. Уште еднаш бараме од Израел да отвори повеќе премини и да го забрза влезот и испораката на вода, храна, медицински залихи и друга хуманитарна помош во и во Газа“, рече Тедрос.

Агенциите за помош на ОН соопштија дека „огромните пречки“ за пренесување на помошта во северна Газа ќе бидат надминати само со прекин на огнот и отворање на граничните премини што Израел ги затвори откако Хамас го започна својот напад на 7 октомври.

Тедрос рече дека барањата на СЗО за снабдување на енклавата честопати биле блокирани или одбиени. Израел вели дека не ја ограничува хуманитарната помош за Газа и ја обвинува бавната испорака на помош поради недостаток на капацитет или неефикасност меѓу агенциите на ОН.

Поголемиот дел од помошта што пристигнува во Газа по копнен пат ја оплаќа Израел на Керем Шалом, царинска станица на границата меѓу Египет, Израел и Газа, а потоа ја носи преку јужниот град Рафах, главниот патнички премин меѓу Египет и Газа.

На почеток