Свет

Русија започна масовно производство на бомби од три тони: тоа е оружје што менува сè, можат да уништат било кој европски град

Русија започна со масовно производство на експлозивни бомби од три тони што планира да ги користи во Украина, соопшти денеска нејзиното Министерство за одбрана, додавајќи дека производството на воздушни бомби ФАБ-3000 започна во февруари.

Сергеј Шојгу, министерот за одбрана, бил информиран и дека се зголемило масовното производство на неколку други бомби – ФАБ-500 и ФАБ-1500, објави руски Спутник, а објавено е и видео од Шојгу во објект за производство на такви бомби.

FAB-3000 тежи 3.000 кг, тоа е воздушна бомба за општа намена што се користи за уништување на утврдени воени и индустриски објекти и засолништа. На почетокот на овој месец, руските воени блогери објавија видеа од т.н на плови бомби FAB-1500, кои тежат 1500 килограми и уништуваат повеќекатници во градовите контролирани од Украина во близина на линијата на фронтот во Донбас.

Т.н. Грејд бомбите од 3.000 килограми експлозив се исклучително опасно оружје, а полесните верзии на таквите бомби веќе ја променија ситуацијата на фронтот во корист на Русија.

„Додека Западот е зафатен да му кажува на Путин што НЕ треба да прави, Русија штотуку започна масовно производство на бомби од 3.000 килограми што можат да уништат кој било европски град. Западниот свет едноставно нема поим што се случува“, изјави Џеј во Киев, Американец кој живее во главниот град на Украина.

Да потсетиме, Русија веќе некое време користи неколку верзии на моќни воздушни бомби во Украина, која ја десеткуваше украинската одбрана и ја наруши рамнотежата на првите борбени линии.

На почеток