Свет

Руската полиција ја приведе новинарката која го сними последното видео за Навални

Антонина Фаворска, новинарката која го сними последното видео на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални пред неговата смрт е во притвор.

Фаворска неколку години ги следи судењата на Навални, а меѓународната организација Репортери без граници вчера објави дека таа е една од шесте новинари ширум земјата кои се уапсени овој месец, објави Гардијан.

Руските власти ја уапсија Фаворска доцна навечер во средата и ја обвинија дека е дел од „екстремистичка организација“ поради објава на социјалните мрежи на Поморската антикорупциска фондација, објави руската група за човекови права ОВД-Инфо.

Портпаролката на Навални, Кира Јармиш, рече дека Фаворска не објавила ништо на платформите на фондацијата и сугерираше дека е цел на руските власти затоа што ја извршува својата работа како новинар. ОВД-Инфо објави дека Фаворска првично била уапсена на 17 март откако положила цвеќе на гробот на Наваљ.

Поминала 10 дена во затвор откако била обвинета за непослушност на полицијата, но кога завршил притворот, властите повторно и поднеле обвинение и и наложиле денеска да се појави пред Окружниот суд Басман во Москва, пренесува ОВД-Инфо.

Таа е една од ретките руски новинари во владата. Уште две новинарки, Александра Астахова и Анастасија Мусатова, исто така беа привремено приведени откако дојдоа да се сретнат со Фаворска во притворот каде што беше затворена, објавија Репортери без граници.

На почеток