Свет

Папата: Немам намера да се пензионирам

Папата на операција

Папата Франциско нема намера да се пензионира бидејќи верува дека неговото здравје е доволно добро за да продолжи да ја извршува функцијата, вели тој во новата книга, чии делови во четвртокот објави италијанскиот весник „Кориере дела сера“.

„Пензионирањето е пресилен хипотеза, немам доволно сериозни причини да размислувам за абдикација“, ја цитира весникот книгата на папата „Животот: Мојата приказна низ историјата“, која треба да излезе на италијански и англиски јазик на 19 март.

87-годишниот папа е сè послаб во последниве години, користејќи инвалидска количка или бастун за да се движи, а неодамна страдаше од напади на бронхитис или настинки кои му го ограничија јавното говорење.

„Фала му на Бога, уживам во добро здравје и ако даде Господ има уште многу проекти за реализација“, рече тој, повторувајќи дека ќе размисли за пензионирање од должноста само во случај на „потешка физичка попреченост“.

Папата повторно ја бранеше својата неодамнешна одлука да им дозволи на свештениците да благословуваат истополови двојки, велејќи дека должност на Католичката црква е да им посака добредојде на сите и дека „Бог ги сака сите, но особено грешниците“.

Во исто време, одлуката не имплицира никаква промена во католичката доктрина, која ги признава само хетеросексуалните бракови, а ако некои бискупи не сакаат да благословуваат истополови лица, тоа нема да доведе до раскол, додаде Френсис.

На друго место во книгата, тој ја обнови својата осуда на абортусот и сурогат родителството и додаде дека неговиот фокус на сиромашните и маргинализираните не го направил комунист или марксист.

Претходникот на Фрањо, Бенедикт Шеснаесетти, беше првиот папа што се повлече од должноста по околу 600 години, наведувајќи ја староста.

Абдицираше во февруари 2013 година, на 85-годишна возраст, а почина на последниот ден од 2022 година.

На почеток