Свет

(Видео) Израелската армија нападна болница во Газа

Газа: Израелски снајперист уби две жени во парохијата на Светото семејство

Израелските сили синоќа извршија напад врз болницата Ал-Шифа во Газа поради извештаите за силни пукотници и тенковски активности, јавува Би-Би-Си.

Портпаролот на израелските одбранбени сили рече дека ИД спроведува „операција со голема прецизност во ограничените области“ на болницата.

ИД соопшти дека „високите терористи на Хамас се прегрупирале“ во болницата и ја користат за да извршат напади.

Извештаите на очевидци опишуваат состојба на паника во областа околу болницата.

На видеата објавени на социјалните мрежи се слушаат пукотници околу болницата. Сведок од болницата, Мухамед Ал-Саид, рече: „Има мртви и повредени во болницата, а војниците уапсија неколку млади луѓе. Ситуацијата овде е катастрофална“.

ИД не објави дека планира да започне нова операција во близина на Ал-Шифа.

Главниот портпарол на ИД, контраадмирал Даниел Хагари, рече дека израелската војска одговорила на „конкретни разузнавачки информации кои бараат итна акција“.

Тој рече дека болницата ќе може да продолжи да функционира за време на рацијата и им порача на пациентите и персоналот да не се евакуираат. Раселените луѓе кои се засолнети во комплексот ќе можат да ја напуштат болницата преку рута за евакуација, рече тој, пред да го повика Хамас „веднаш да се предаде“.

Во соопштението на Министерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, операцијата се нарекува „флагрантно кршење на меѓународното хуманитарно право“.

Стотици раселени Палестинци се засолниле во болницата, која беше нападната од израелските сили претходно во конфликтот. Пред конфликтот, болницата Ал-Шифа беше најголемата медицинска установа во Газа. Болниците имаат заштитен статус за време на војната според меѓународното хуманитарно право, но Израел веќе некое време го обвинува Хамас дека користи медицински установи како фронтови за своите операции, што тој го негира.

На почеток