Свет

Цела Америка зборува за гафовите на Трамп

Републиканскиот претседателски кандидат и поранешен американски претседател Доналд Трамп на митинг во Охајо изјави дека на еден од претходните избори актуелниот претседател Џозеф Бајден го победи поранешниот претседател Барак Обама, збунувајќи ја толпата.

„Знаеш што е интересно? Џо Бајден го победи Барак Хусеин Обама. Дали некој некогаш слушнал за него? Во секоја клучна држава Бајден го победи Обама, но во секоја друга држава беше поразен“, им рекол Трамп на присутните на митингот, според Гардијан.

Бајден беше потпретседател во администрацијата на Барак Обама меѓу 2009 и 2017 година, пред да го победи Трамп на претседателските избори во 2020 година.

За време на обраќањето во Охајо, Трамп зборуваше случајно, без телепромотор, и покрај тоа што често ја исмеваше менталната острина на Бајден, се бореше да изговори зборови како „залак“ и „најголема“.

Трамп го искористи митингот во Охајо за да го одржи својот вообичаен говор во кој остро наслика апокалиптична слика за Америка доколку Бајден добие втор мандат.

На почеток