Свет

Дипломат на ЕУ: Израел предизвикува глад во Газа

Шефот на ОН: Луѓето во Газа се толку гладни што ги запираат камионите со помош и веднаш јадат на улица

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека Израел предизвикува глад во Газа и го користи гладот ​​како оружје за војна, обвинение што израелскиот министер за надворешни работи го отфрли.

„Луѓето во Газа веќе не се на работ на глад, туку во состојба на глад и илјадници луѓе се погодени“, рече Борел на отворањето на конференцијата за хуманитарна помош за Газа во Брисел.

„Ова е неприфатливо. Гладувањето се користи како оружје за војна. Израел предизвикува глад“, прецизира Борел.

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац одговори со повикување на Борел „да престане да го напаѓа Израел и да го признае нашето право на самоодбрана од злосторствата на Хамас“.

Кац во објавата на X рече дека Израел дозволил „масовна хуманитарна помош во Газа по копно, воздух и море за секој што сака да помогне“, но дека помошта била „насилно попречена“ од милитантите на Хамас со „соработка“ на УНРВА.

И претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен рече дека Појасот Газа се соочува со глад и дека итно треба да се прогласи прекин на огнот.

„Газа се соочува со глад и ние не можеме да го прифатиме тоа“, изјави Фон дер Лејен за новинарите во неделата во Каиро по потпишувањето на договорот за стратешко партнерство со египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси.

„Сега е клучно брзо да се постигне договор за прекин на огнот што ќе ги ослободи заложниците и ќе овозможи повеќе хуманитарна помош да стигне до Газа“, рече таа.

Главната агенција на ОН која работи во палестинската енклава, Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA), предупреди дека секое трето дете на возраст под две години во северниот дел на Газа е акутно неухрането, а населението е изложено на ризик од глад. .

„Неухранетоста кај децата брзо се шири и достигнува невидени нивоа во Газа“, објави УНРВА на социјалните мрежи.

Болниците во Газа објавија дека децата умираат од неухранетост и дехидрација. ОН постојано предупредуваа дека се соочуваат со „огромни пречки“ како што се затворање на премини, строги контроли, ограничувања на движењето и немири во Газа.

На почеток