Некатегоризирани

Жителите во Газа гладни за време на Рамазан

Шефот на ОН: Луѓето во Газа се толку гладни што ги запираат камионите со помош и веднаш јадат на улица

Повеќе од милион луѓе во Газа се веќе гладни, според глобалното тело одговорно за прогласување глад.

Кога се раздени минатиот понеделник, означувајќи го почетокот на Рамазан, тоа беше сурова иронија за жителите на Газа.

Светиот месец во кој муслиманите постат преку ден пристигна во време кога им се закануваше глад.

Народот во Газа веќе претрпе петмесечна војна.

Буквално целото население веќе беше зависно од помош во храна за да преживее.

„Луѓето овде постат со месеци“, рече д-р Амџад Елеива, заменик-директор за итни случаи во болницата Ал Шаифа во градот Газа.

„Тие копаат низ градот барајќи храна за да преживеат, но не можат да ја најдат.

Израелското бомбардирање на Газа, како одговор на нападот на Хамас на 7 октомври, уништи прехранбена инфраструктура и обработливо земјиште низ целата територија.

Агенциите за помош велат дека зголемените безбедносни проверки на камионите на Израел создале тесно грло за помошта да стигне до населението.

Глобалното тело одговорно за прогласување глад, Интегрираната класификација за достапност на храна (IPC), во понеделникот објави дека 1,1 милион луѓе – буквално половина од населението во Газа – се веќе гладни, додека остатокот од населението може да се соочи со глад до јули.

Кризата со храна е најакутна во северниот дел на Газа.

За разлика од претходните рамазани, жителите оваа година не можат да се потпрат на обложување на стомакот со сухур, појадок пред зори, ниту пак со нетрпение очекуваат да го изгаснат гладот ​​со ифтар, оброк по зајдисонце.

Улични украси, тапанари и тезги полни со деликатеси се заменети со уништување, смрт и секојдневна борба да се најде храна.

Цените на малку достапното брашно или пченица скокнаа петкратно.

Израел негира дека намерно ги изгладнува жителите на Газа.

Тој ги обвини Обединетите нации, за кои вели дека создале логистички проблеми околу испораката на помошта, како и Хамас, за кој Израел вели дека ја присвојува помошта за себе.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху минатата недела негираше дека жителите на Газа гладуваат.

На почеток