Свет

Пристигна британската помош од храна за Газа

Шефот на ОН: Луѓето во Газа се толку гладни што ги запираат камионите со помош и веднаш јадат на улица

Најголемата британска испорака на помош за Газа влезе во палестинската енклава, соопшти денеска британското Министерство за надворешни работи.

Повеќе од 2.000 тони прехранбена помош, која влезе во Газа преку Јордан, беше дистрибуирана од Светската програма за храна на Обединетите нации и е наменета за „повеќе од 275.000 луѓе“, соопшти Министерството, пренесе Си-Ен-Ен.

Покрај испорачаните 2.000 тони помош во храна, се вели дека УНИЦЕФ дистрибуира 150 тони помош финансирана од Британија, вклучувајќи шатори и ќебиња, кои беа испратени на 13 март.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја прави својата шеста посета на регионот на Блискиот Исток од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во Појасот Газа за да придонесе за постигнување договор за обезбедување пауза во конфликтот и ослободување на заложниците кои ги држеше Хамас. соопшти Стејт департментот.

Блинкен, наводно, ќе се сретне со лидерите на Саудиска Арабија во Џеда и Египет во Каиро за да разговараат за разговорите за прекин на огнот во Појасот Газа, кои се со посредство на Египет и Катар, како и за напорите да се дозволи да пристигне поголема хуманитарна помош. енклава.

Преговорите за прекин на огнот продолжуваат оваа недела во Катар, но допрва треба да се постигне договор меѓу Израел и Хамас, објави Ројтерс.

Блинкен изјави во Манила дека ќе ги продолжи разговорите и за управувањето со Појасот Газа по завршувањето на конфликтот, како и за постигнување траен мир во регионот на Блискиот Исток.

На почеток