Свет

Дванаесет рудари загинаа, осум се спасени по експлозија во рудник во Пакистан

По земјотрес, еден загинат и петмина повредени во рудник за јаглен во Полска

Дванаесет рудари загинаа, а осум се спасени по експлозија на метан во рудник за јаглен во југозападен Пакистан, соопштија денеска официјални лица.

„Спасувачката операција штотуку е завршена“, изјави главниот инспектор за рудници во пакистанската провинција Белучистан, Абдул Гани Балох.

Тој изјави дека спасените рудари се префрлени во болница по експлозијата што се случила во текот на ноќта, пренесе Ројтерс.

На почеток