Свет

Христијанин осуден на смрт во Пакистан, објавил фотографии од искинати страници од Куранот

Пожар во Пакистан, десет лица загинаа, меѓу кои шест деца

Судот во Пакистан осуди христијанин на смрт бидејќи на социјалните мрежи споделил она што судиите го протолкуваа како содржина со омраза против муслиманите. Сето тоа се случило по еден од најлошите напади на разгневената толпа врз христијаните во источната провинција Пенџаб минатата година, изјави адвокатот на осуденикот. Тој додаде дека ќе поднесе жалба на пресудата.

Групи муслимани запалија десетици домови и цркви во градот Јаранвала во август 2023 година, откако некои жители тврдеа дека виделе двајца христијани како кинат страници од Куранот, ги фрлаат на земја и пишуваат навредливи коментари за нив. Двајца мажи потоа беа уапсени.

Тогаш немаше извештаи за жртви бидејќи преплашените христијани ги напуштија своите домови во побезбедни области, пишува Асошиејтед прес. Полицијата уапси повеќе од 100 осомничени за палење домови и цркви, но не е јасно дали некој е осуден.

Ехсан Шан, иако не бил вмешан во сквернавењето на Куранот, е обвинет за повторно објавување фотографии од обезличени страници на Куранот на неговиот профил на ТикТок, изјави неговиот адвокат Курам Шахзад. Тој беше осуден на смрт во саботата од судот во градот Сахивал во провинцијата Пенџаб.

Амир Фарук, полицаецот кој го уапси Шан, рече дека мажот споделил „содржини со омраза во чувствително време кога властите веќе се бореле да го задржат насилството“. Навед Кашиф, локален свештеник во црквата во Сахивал, не го оправдува чинот на Шан, но се прашува „зошто судот нареди таква екстремна казна кога оние кои се поврзани со нападите допрва треба да бидат казнети“.

Обвинувањата за богохулење се вообичаени во Пакистан. Според законите за богохулење во земјата, секој што ќе биде прогласен за виновен за навреда на исламот или исламските верски личности може да биде осуден на смрт. Честопати самите обвинувања можат да предизвикаат немири и да ја поттикнат толпата на насилство, линч и убиства.

На пример, на 3 јуни, 72-годишниот Назир Масих почина откако беше нападнат од разгневена толпа под обвинение за богохулење во мај.

На почеток