Свет

Бајден за одлуката на Врховниот суд за Трамп: Никој не е над законот, па ни претседателот

Бајден: Го сакам Нетанјаху, но отсекогаш сме имале несогласувања, ги имаме и денес

Американскиот претседател Џозеф Бајден, по одлуката на американскиот Врховен суд со кој на Доналд Трамп и на другите претседатели им даде широк имунитет од кривично гонење, рече дека пресудата го поткопува владеењето на правото.

Судската одлука прави речиси сигурно дека Трамп нема да се соочи со судење во Вашингтон пред ноемвриските избори, на кои тој е републикански претседателски кандидат, за неговите постапки за време на насилните немири на 6 јануари 2021 година, јавува Гласот на Америка.

„Никој не е над законот, дури ни претседателот на САД“, рече Бајден во Белата куќа.

За време на кусото обраќање, Бајден не ја спомна минатонеделната дебата или неговиот настап и не одговараше на прашања.

„Знам дека ќе ги почитувам ограничувањата на претседателската моќ како што ги имам веќе три и пол години, но секој претседател, вклучително и Доналд Трамп, сега ќе може слободно да го игнорира законот“, рече Бајден.

Вчера американскиот Врховен суд донесе историска пресуда за случајот на Доналд Трамп, кој побара тој суд да одлучи дали како поранешен претседател е имун од кривично гонење. Со 6 конзервативни гласа „за“ и 3 либерални гласа „против“, највисокиот суд во Америка одлучи дека поранешните претседатели имаат апсолутен имунитет од гонење за дела сторени додека биле на функција, додека немаат имунитет за дела извршени надвор од функцијата.

Врховниот суд на САД не одлучил сам како да го примени во случајот на Трамп, а судијата Џон Робертс рече дека за тоа треба да одлучуваат пониски судови.

На почеток