Свет

Холандија испраќа ловци Ф-16 во Украина во втората половина на 2024 година

Турција сака да купи 40 европски борбени авиони

Холандија ќе и обезбеди на Украина борбени авиони Ф-16 во втората половина на 2024 година, изјави денеска холандската министерка за одбрана Кајса Олонгрен.

Таа изјави за Ројтерс дека Данска, Холандија и САД планираат да го испорачаат првиот од десетиците ловци Ф-16 во Украина ова лето, откако започнаа програма за обука на пилоти и го донираа авионот.

Данските авиони прво ќе пристигнат во Украина, но првите холандски авиони ќе пристигнат подоцна во 2024 година, додаде Олонгрен.

„Уверен сум дека летово ќе започнеме со испорака на Ф-16. Данска прво, а ние имаме распоред, така што во втората половина од годината по истиот пат ќе тргне и холандскиот Ф-16“, рече холандскиот министер.

На почеток