Македонија

Битолчанец продавал дрога на малолетници

Претрес во струмичко, пронајдена дрога

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено за продолжено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори според член 215 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик.

Осомничениот продавал наркотична дрога – марихуана на зависници во Битола, при што во два наврати му продал марихуана на дете кое не наполнило 14 години. При личен претрес на осомничениот на 20 март полицијата кај него пронашла 10,75 грама марихуана во две пакувања.

Јавен обвинител до Основниот суд во Битола достави предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице, бидејќи за тоа постојат сите законски основи. Судот го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.

На почеток