Свет

(Видео) Ударот на руската ракета врз најголемата украинска брана

Осуммина Палестинци загинаа во бегалскиот камп Џенин, извршен воздушен удар

Русија денеска го изврши најголемиот напад со ракети и беспилотни летала врз енергетската инфраструктура на Украина до сега, погодувајќи ја најголемата брана во земјата и предизвикувајќи прекин на електричната енергија во неколку региони, соопштија властите во Киев.

Низ социјалните мрежи се рашири видео од моментот на ударот на браната ДнипроХЕС во регионот Запорожје. На снимката се гледа крстосувачката ракета Kh-101 во последната фаза на летот. Непосредно пред ударот, се гледа и проектилот како испушта термички мамки за да ја збуни противвоздушната одбрана, која не реагирала.

Русија истрела 88 проектили и 63 беспилотни летала Шахед, од кои само 37, односно 55 беа соборени, соопштија украинските воздухопловни сили, што е полош од вообичаениот сооднос што може да ја одрази широката употреба на хиперсонични и балистички ракети, кои потешко се собори.

На почеток