Свет

(Видео) Русите случајно потопиле сопствен брод

Товарниот брод во Холандија гори од минатиот вторник, превезувал 4.000 автомобили

Русија случајно потопи владин брод со проектил за време на поморски вежби во близина на брегот на регионот Калининград. Тројца членови на екипажот загинаа, а четворица се ранети, јавија локалните медиуми.

За време на вежбата на Балтичката флота на 19 март, проектил случајно го потопи бродот капетан Лобанов, објави независниот телевизиски канал ТВ Дожд, повикувајќи се на роднина на еден од членовите на екипажот. Изворот додаде дека претставници на руската Федерална служба за безбедност им рекле на преживеаните членови на екипажот да молчат за инцидентот.

Властите тогаш известија дека на бродот „избувнал пожар“ и дека само едно лице загинало. Преживеаните членови на екипажот се префрлени во болница во градот Пионерск, а едно лице е во тешка состојба, пренесува Newsweek.

Тој инцидент само дополнително ги нагласи проблемите на руската морнарица. Неодамна, компанијата „Рочан консалтинг“, специјализирана за разузнавање со отворен код, процени дека руската балтичка флота повеќе нема способност да започне големи амфибиски операции, бидејќи нејзините способности биле „деградирани“ за време на војната во Украина.

Руската Црноморска флота претрпе особено значителни загуби, почнувајќи со загубата на командниот брод „Москва“ и завршувајќи со голем број помали бродови.

На почеток