Магазин

Американската сонда на Месечината не ја преживеа лунарната ноќ

Индија има цел да испрати астронаути на Месечината до 2040 година

Леталото „Одисеја“, првата американска сонда на Месечината по повеќе од половина век, не ја преживеа лунарната ноќ и официјално е „мртва“.

Ова го соопшти компанијата која ја изгради и лансираше сондата по договор со американската вселенска агенција НАСА.

„Како што претходно објавивме на 29 февруари, нашата мисија ИМ-1 заврши седум дена по слетувањето, бидејќи не се очекуваше мисијата Одисеј да ги преживее суровите температури на лунарната ноќ. Пред да се потрошат батериите, контролорите го исклучија Одисеј во конфигурација тоа би овозможило да се испрати порака дома ако различни системи траат подолго од очекуваното“, објави Интуитивни машини на Твитер, додавајќи:

„Интуитивната машина почна да слуша за Оди да стане сигнал откако се разбуди на 20 март, кога беше проценето дека доволно сончева светлина стигнала до електроенергетскиот систем за да ги наполни батериите и да го вклучи радиото. До 23 март, контролорите на летот утврдиле дека проекциите беа точни и дека системот на Оди нема да може да пријави дома, потврдувајќи дека Оди трајно избледел, зацврстувајќи го неговото наследство како прва комерцијална лунарна сонда што слета на Месечината.

Вселенското летало Одисеја падна во регионот на јужниот пол на Месечината на 22 февруари. Само пет земји досега успешно слетаа вселенско летало на Месечината. СССР и САД беа првите што го направија тоа, но тие ги прекинаа мисии на Месечината во 1970-тите, додека во 21 век Кина, Индија и Јапонија го направија тоа успешно. Првите обиди и на рускиот и на американскиот да се вратат на Земјиниот сателит завршија неславно – Луна-25 се распадна за време на спуштањето во август, а Перегрин доживеа дебакл додека сè уште беше во орбитата на Земјата во јануари.

„Америка се врати на Месечината за прв пат по половина век. На осмиот ден од своето патување од четвртина милион милји, Intuitive Machines успешно го приземји животот. Тоа е големо достигнување за Intuitive Machines, SpaceX и NASA. Каков триумф за човештвото Одисеја ја фати Месечината – изјави Бил Нелсон, администратор на НАСА, штом беше потврдено дека леталото успешно слетало.

НАСА плати 118 милиони долари за испраќање на Одисеја на Месечината, а тоа е дел од јавно-приватно партнерство и програмата Артемис, со која планираат да испратат луѓе на површината на Месечината во следните неколку години.

На почеток