Свет

Силно бомбардирање во текот на ноќта во Газа

Газа: Израелски снајперист уби две жени во парохијата на Светото семејство

Израел во текот на ноќта интензивно го бомбардираше јужниот дел на Појасот Газа, и покрај меѓународниот притисок за итен прекин на огнот на палестинската територија погодена од глад.

На опколената Газа очајно ѝ е потребна помош и Соединетите Држави рекоа дека ќе продолжат со воздушни фрлања, и покрај молбите на Хамас да ја прекине практиката откако исламистичката група соопшти дека 18 лица загинале обидувајќи се да добијат пакети со храна.

Огнена топка го осветли ноќното небо во јужниот град Рафах, последниот преостанат урбан центар во Газа кој не е нападнат од израелските копнени сили.

Околу 1,5 милиони луѓе беа натрупани во областа, а многумина побегнаа на југ кон границата со Египет. Експлозии се слушнаа и чад се крева во северниот град Газа, каде израелските сили ја напаѓаат најголемата болница во градот повеќе од една недела.

Министерството за здравство во Газа, управувано од Хамас, соопшти рано утринава дека 66 лица биле убиени во текот на ноќта, вклучително и три во израелските воздушни напади во и околу Рафах.

Нагласувајќи го очајот на цивилите заробени во борбите, Хамас побара од земјите донатори да престанат со воздушни фрлања откако 12 лица се удавија обидувајќи се да извлечат помош од храна испорачана со падобран од морето кај медитеранскиот брег на Газа.

Уште шест лица загинаа во стампедо обидувајќи се да добијат помош. „Луѓето умираат само за да добијат лименка туна“, изјави за АФП жителот на Газа Мохамад ал-Сабави, држејќи лименка во раката по расправијата за пакетите со помош.

Хамас, исто така, бара Израел да дозволи повеќе камиони со помош да влезат на територијата, за која Обединетите нации предупредија дека е на работ на „глад предизвикан од човекот“ по речиси шест месеци борби.

На почеток