Магазин

TikTok под истрага, им се заканува тужба

„ТикТок“ казнет со 345 милиони евра поради кршење на законите за приватност на ЕУ

Американската Федерална трговска комисија (FED) го истражува TikTok за наводно кршење на приватноста и безбедноста на податоците на корисниците.

Доколку има потреба од тоа, ФЕД би можел дури и да одлучи да поднесе тужба во следните неколку недели, пишува весникот „Политико“, повикувајќи се на добро информирани извори.

Претставничкиот дом на САД претходно овој месец гласаше да се усвои нацрт-закон со кој на кинеската компанија ByteDance, сопственик на TikTok, ќе и се даде околу шест месеци да ги продаде американските средства на апликацијата на друг сопственик. Во спротивно, на апликацијата и се заканува забрана во Америка.

Белата куќа најави дека Сенатот наскоро треба да гласа за законот, а американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека ќе го потпише законот.

Во 2020 година, Ројтерс објави дека Федералната трговска комисија и американското Министерство за правда ги истражуваат наводите дека TikTok не го почитувал договорот од 2019 година за заштита на приватноста на децата.

На почеток