Македонија

Тошковски открива нови детали за убиството на лекарот во Железара: двајца уапсени

20 истражи дејствија се преземени, прегледани над 50 камери видео записи за 7 дена во овој предмет – открива техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски во првата епизода на „Претрес со Ландов“.

„Во овој момет се постапува по наредба од судија во претходна постапка и се врши претрес на одредена локација. Има осомничени за предметниот криивчен настан. Има материјални докази кои не водат до овие дејствија. Две лица се приведени и се надевам дека наскоро ќе можеме да излезе со конкретни информации. Се надевам дека во утрешниот ден јавноста ќе биде известена за овој случај, преземени дејствија на МВР како и од јавниот обвинител“ – рече Тошковски.

„Мотивот со убството не е поврзан со професијата која што ја објавувал сега убиениот“ рече Тошковски.

На 21.03.2024 во сопственото возило „киа“ со скопски регистарски ознаки, во парк во близина на поранешна фабрика Железара, со убодни рани по телото бил пронајден А.Т.(67) од Скопје.

Следете го Претресот на Панче Тошковски во живо:

На почеток